Běžecký závod Okolo Muňáku 15.září 2024 👉 více informací zde

V Pečkách 10 km pod 32 minut

Bylo to naposledy v roce 2019, kdy jsem zaběhl desítku pod 32 minut, tehdy v září na Birell Grand Prix to bylo za 31:27. Takže hlavní cíl pro závod v Pečkách byl jasný, dostat se pod 32 minut a atakovat osobák.

Závod už má svojí tradici, byl to již 44. ročník a společně s Kbelskou desítkou, jsou Pečky brané jako takový otvírák běžecké sezony.

Těšil jsem se moc, bral jsem to jako první ostrý závod, před blížícím se Pražským půlmaratonem a hlavně před květnovým Pražským maratonem. Tempa desítky jsem moc neběhal a tak na rovinu říkám, že jsem před startem úplně nevěděl jak to půjde. Nicméně se mi už několikrát potvrdilo, že je to o něčem jiném než jen o rychlosti. Je potřeba trénovat s rozumem a hlavně věřit ve své možnosti. Ano, nejrychlejší kilometry v tréninku jsem běhal max 3:20/km, pod toto tempo jsem se dostal jen v rámci krátkých rovinek a zde jsem chtěl běžet pod 3:10…

Pojďme ale k samotnému závodu….

Z Českých Budějovic, jsem vyrážel s kamarádem tři a půl hodiny před startem závodu, cesta byla celkem dlouhá. Nicméně dvě hodiny uteklo jak voda a v 10:30 přijíždíme do Peček. Potkávám mnoho známých tváří a říkám si, že se poběží dnes velmi rychle. Konkurence je nabitá, za což jsem byl moc rád.

Potkali jsme se i s členy našeho týmu s Paoulem a Julií. Vyzvedl jsem si číslo, čip a v 11:15 jsem se šel lehce rozběhat. Tři volné kilometry po trase závodu. Co mě trochu znepokojovalo byl vítr, foukalo dost a tak jsem doufal, že bude s kým běžet. Po běhu následovalo protažení a abeceda. Poté se převléci do závodního obutí, pro tento závod to byla jasná volba „Mizuno Rebellion PRO 2“

Na start v Pečkách se celkem postavilo 488 účastníků a ve 12 hodin jsme všichni společně vystartovali. Trasa byla certifikovaná a vedla 5 km směr Ratenice a v Cerhenicích byla otočka zpět do Peček. Každý kilometr byl i označený.

Od startu se běželo celkem svižně a já se chtěl za každou cenu držet čela závodu. Utvořila čtyřčlenná skupinka, kterou táhl Viktor Šinágl, dále tam byl Jan Halberštát, Josef Novák a já. Na záda nám ještě dýchal Milan Janoušek.

První kilometr byl za 3:06. Normálně bych na hodinky nekoukal, ale jelo před námi auto s časomírou a tak jsem přesně věděl jaký čas běžíme. Nicméně běželo se mi dobře a chtěl jsem se skupiny udržet, jelikož vítr byl celkem silný a rozhodně bylo lepší být ve skupině, než si to táhnout sám.

Jako skupina jsme se osamostatnili a celkem pravidelně se střídali. Druhý km 3:12, třetí 3:14. Řada na mě přišla před čtvrtým kilometrem a tak jsem to až do otočky odtáhl. Tempo bylo opravdu svižné a vítr byl velmi silný, takže jsem se opravdu těšil na otočku, až to samé poběžíme s větrem do zad… Těsně před otočkou, šel do čela Josef Novák a celkem rychle udělal rozhodující nástup.

5KM – 15:53

Skupina se po otočce postupně roztrhala, měl jsem problém je doběhnout. Bohužel první dva jsem už nechytil, ale někde na sedmém kilometru jsem doběhl třetího Viktora. Po větru se běželo velmi rychle, kilometry pod 3:10. S Viktorem jsme běželi spolu až na osmý kilometr, kde jsem mu trochu „cuknul“ a věřil že to na tom třetím fleku už dotáhnu do cíle… Nicméně na devátém kilometru, byl Viktorovo trenér, který ho povzbudil a Viktor ukázal své atletické dovednosti (přeci jen je to mistr republiky na 1500 a 5000m z roku 2021)

Byl to rozhodující nástup a já už na něj nestihl zareagovat. Nicméně do cíle jsem nic nevypustil a doběhl s velikou radostí na čtvrtém místě v čase 31:35 (druhá pětka 15:42). Což je pouze 8 vteřin od mého osobního rekordu.

Veliká spokojenost, na vítěze jsem ztratil přesně 30 vteřin. O kvalitě závodu svědčí i to že 20 lidí se dostalo pod 35 minut a 100 lidí pod 40 minut.

Myslím si že jsem předvedl velmi kvalitní a odvážný výkon. Vzhledem k blížícímu se Pražskému půlmaratonu to byla velmi dobrá zpráva.

Osobák mi v Pečkách vyfoukl vítr 😀. Nerad se na to vymlouvám, každý jsme měli stejné podmínky. Nicméně, to bylo hodně znát, co jsem tak zaslechl, tak v Pečkách je vítr celkem často.

Vyhlašování proběhlo ihned po závodě, vyhlašovalo se prvních osm a tak velká pochvala pořadatelům, že ocení i nepódiové umístění. Celkově to byl moc hezký závod, díky za něj…

Závod podporovalo i Mizuno a tak bylo fajn se potkat s týmem a s vedením.

Všem moc děkuji za podporu a makám dál… Další závod bude u nás na jihu a to v sobotu Grand Prix Kamenný Újezd. Závod půjdu z plného tréninku, jen jako tempový běh.

Další start pak až 6.dubna na Pražském půlmaratonu. Těším se !!! 🙂

Běh mi ukázal cestu. Stal se mojí vášní a životním style. Díky běhu jsem mohl trénovat a žít s nejlepšími běžci z Keni a Etiopie. Zkušenosti, které jsem za 12 let výkonnostního běhání získal, mohu předávat všem běžcům. Jelikož stejně jako vy i já záčínal. Objevte se mnou krásu běhu, běhat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>

Online běžecký kurz

Začínáme 8. dubna 2024

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.