Winter run a dvě vítězství 🥇🥇

Tento domácí závod, je pro mě vždy testem aktuální formy v zimní přípravě. Dvojkombinaci 4 a 8 kilometrů jsem běžel již potřetí v řadě. Start závodu na 4 kilometry je v 11 hodin a na 8 kilometrů ve 12 hodin. Taktika je vždy jasná, 4 kilometry o trochu zadrženěji a 8 kilometrů „plnej plyn“

Jak to bylo v předchozích letech?

29. ledna 2022

• 4km – 14:57 (4,2km-3:33/km) – 1. místo
  • 8km – 27:07 (7,9km – 3:25/km) – 1. místo

28. ledna 2023

• 4km – 14:00 (4,4km-3:25/km) – 1. místo
  • 8km – 27:11 (8,2km – 3:17/km) – 2. místo (vítěz Matěj Placatka čas 27:10)

Jaké to bylo letos?

Počasí nám od rána přálo, sluníčko, cca 6 stupňů a vymetená obloha. V průběhu závodu a zejména na 8 kilometrů foukal studený vítr a ten byl místy i velmi nepříjemný. Na startu závodu na 4 kilometry se sešlo celkem 234 účastníků.

Od startu jsem se snažil běžet si své tempo, první kilometr se mnou držel krok Honza Vaníček a dokonce v úvodu i udával tempo. Po 1 kilometru za 3:24/km (454 wattů) jsem šel do čela a Honza najednou velmi zvolnil, asi přepálený úvod…

Druhý a třetí kilometr již osamocen a ve stejném duchu (3:23 – 428w , 3:24 – 4:40w). Jediná těžká pasáž závodu, byl most u Dlouhé louky na třetím kilometru, tam se muselo běžet velmi opatrně. Jinak to byla vcelku rychlá trasa.

Do cíle dobíhám v čase 13:11, náskok na druhého Honzu Vaníčka byl 32 vteřin a na třetího Jakuba Dohnala minuta. Pocitově to bylo s velikou rezervou, to byl pro mě i cíl. Po závodě jsem se ihned vyklusnul 2 kilometry, napil se Recovery Drinku od Inkospor a udržoval se v provozu na druhý hlavní závod na 8 kilometrů.

Přesně v poledne byl odstartován závod na 8 kilometrů, celkem na startu se sešlo 247 účastníků. Běželi se dva okruhy. Tuto distanci jsem chtěl běžet víceméně na plno, tak abych po celou dobu vydržel rovnoměrné úsilí a watty. Cíl tedy byl 440 wattů a tempo okolo 3:20/km.

Hned od startu jsem se osamostatnil a běžel si svůj závod, trochu mě to mrzelo. Loni jsme se střídali s Matějem Placatkou a bylo to napínavé až do samotného konce (odkaz na reals). Letos bohužel nikdo z rychlých běžců nedorazil a tak jsem si to odmakal sám. První kilometr 3:21/km (456 wattů). Druhý a třetí kilometr byl 3:21 (436w), 3:19 (447w). Opět dvakrát přeběh mostu u Dlouhé louky + celkem silný vítr.

Na obrázku je to velmi dobře vidět, jak silný vítr foukal. V tréninku mívám obvykle 1 % „Air Power“ při bezvětří a zde bylo 19%. Jediná bez větrná pasáž, byla od druhého do třetího kilometru (čas v grafu 3:20 – 6:40) a druhém okruhu stejně tak (čas v grafu 18:40-20:00). Já si tedy hlídal, abych neběžel přes svůj „critical power“ 460 wattů. Stryd totiž umí i zohlednit vítr a to tempo na kilometr dle GPS neumí.

Druhý okruh běžím stále rovnoměrné úsilí, tempo je sice 3:23 na kilometr, tedy pomalejší, ale wattově to je stále 438-442 wattů. Vítr v tomto závodě udělal své, ale spokojený dobíhám do cíle v čase 25:53 s náskokem více jak dvě minuty na druhého Jiřího Chybu. Je to tedy můj nejlepší výkon na Winter Runu v Českých Budějovicích a za to jsem byl moc rád.

Oba závody jsem běžel v závodkách Mizuno Wave Rebellion PRO a tak tím že v tréninku s karbonem moc neběhám, tak to bylo při běhu velmi znát. Botky jsou super a to hlavní, test formy dopadl na výbornou. 8km bylo v průměru 3:21/km a 445 wattů. Ještě mě čeká do Pražského maratonu hodně práce, ale byl jsem spokojený.

Moc všem děkuji za podporu, organizátorům WINTERRUN za krásně zorganizovaný závod. Děkuji svému #tymdejvid a v ten největší díky své manželce za podporu.

Další závod bude až 9. března a to otvírák sezony Pečecká desítka.

Běh mi ukázal cestu. Stal se mojí vášní a životním style. Díky běhu jsem mohl trénovat a žít s nejlepšími běžci z Keni a Etiopie. Zkušenosti, které jsem za 12 let výkonnostního běhání získal, mohu předávat všem běžcům. Jelikož stejně jako vy i já záčínal. Objevte se mnou krásu běhu, běhat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>