POZOR od 1.ledna 2024 začíná online běžecký kurz

"Jak začít běhat a nepřestat"

Moje šestá Budějovická Run Tour

Vždy, když Runtour zavítá do Českých Budějovic, snažím se udělat vše proto, abych se mohl zúčastnit tohoto krásného běžeckého závodu v domácí metropoli. Zatím se mi to podařilo celkem 6x a do letošního ročníku jsem vstupoval úplně z jiné pozice než v předchozích letech.

 • 2012 10 km – 35:05 (9.místo)
 • 2016 10 km – 32:31 (3.místo)
 • 2018 10 km – 32:23 (3.místo)
 • 2020 10 km – 32:54 (2.místo)
 • 2020 5 km – 18:54 vodič
 • 2022 10 km – 32:35 (2.místo)
 • 2023 10 km – 33:20 (4.místo)

Můj cíl pro tento závod bylo stlačit čas pod 33 minut plus stupně vítězů. Zatím jsem v Budějovicích sbíral samá druhá a třetí místa. To první je zatím ještě trochu vzdálené. Přecejen z triatlonové přípravy se moc na výkon okolo 30 minut dostat nedá, ale nevzdávám to a věřím, že jednou v Českých Budějovicích i vyhraju.

Ještě v úterý pět dní před závodem jsem s mým trenérem Tomášem Řenčem brázdil na kole silnice na Malorce. Byla to naše poslední vyjížďka, plus ještě ranní bazén a běh. Ve středu následoval přelet zpět do Čech.

Po návratu domů jsem měl domluvenou přednášku a tréninkové vedení na Cannicross běžeckém kempu kousek od Nového Města na Moravě. Na odpočinek po soustředění a cestě nebyl tedy moc prostor. Trochu jsem tušil, že únava v závodě bude znát a dostat se pod 33 minut nebude úplně jednoduché.

Předzávodní rozběhání, které jsem si naplánoval do programu na cannicrossovém kempu, bylo jiné než obvykle. Dostal jsem nabídku poprvé v životě běžet se závodním psem. Tempo 2:40/km, kdy vás táhne pes a vy jen točíte nohama, znělo jako lákavé zpestření. Ale já si vzal s sebou na kemp jen silniční boty a se psy se běhá hlavně v lese… Kombinace lesní cesty po dešti a silniček s hladkou podrážkou pro mě nebyla překážkou, jdu do toho. Po jednom kilometru za 2:50 následoval seběh a zatáčka. Pes běží a drží stálé tempo zatáčka nezatáčka, bláto nebláto. O mě už se to říct nedalo. A jelikož pes nezastavuje, když to „páníček“ nevybere, sklouzl jsem si ještě kousek po koleni a boku. Naštěstí se mi nic nestalo, jen lehké odřeniny a další děravé legíny 🙈. I tak jsem ale rád za možnost cannicross vyzkoušet, takže díky Simčo a Pájo. Bylo to opravdu super.

V pátek večer jsem dorazil domů a snažil se dohnat odpočinek. Den začal už dopoledním programem dětských závodů, kde jsme měli také týmové zastoupení. S mojí Helčou jsme zafandili, podpořili mladé naděje.

K obědu jsem si dal už jen rýži s rozinkami a medem, pořádně se nad zásobit sacharidy. Ve 12 hodin jsme se přesunuli na náměstí, kde měl být od 13 hodin start na 5 kilometrů. Bylo zde mnoho běžců z naší skupiny #tymdejvid a tak jsme podporovali na trati. Pro letošek jsem pětku vynechal a soustředil se jen na desítku.

Start hlavního závodu na 10 km ve 14:30 hod

Přibližně hodinku před startem jsem si dal delší rozklus 3 kilometry, abych se pořádně rozběhal a hodil do závodního módu. Poté lehké protažení, abeceda a jde se na to.

Závod odstartoval přesně ve 14:30 a tempo v úvodu bylo velmi rychlé. Já jsem tak trochu tušil, že se poběží rozhodně pod 31 minut. U kluků jako Honza Friš a Vítek Pavlišta bylo jasné, že pomalu nepoběží, takže s nimi jsem tempo držet rozhodně nechtěl. Ve hře bylo spíše 3.místo a o to jsem musel vést boj se skvělým běžcem Honzou Sýkorou (1500m – 3:46,9). Ten tempo rozběhl také celkem rychle a já se tedy rozhodl se za něj zavěsit a držet pokud to půjde.

První kilometr nám ukázal na hodinkách 3:06. Já ale nekoukal na hodinky, prostě jsem chtěl běžet na umístění. Nějak se mi v hlavě přehodily plány a chtěl jsem se Honzy za každou cenu udržet v háku.

Druhý kilometr byl větrný za 3:09 a já jsem stále netušil, že běžíme vážně rychle.

Bože, kdy se už já poučím a poběžím jen na watty!!!

Po třetím kilometru, který byl 3:10 jsem už postupně začal na Honzu ztrácet a tak dál běžel osamocen…

Po loňské Runtour, která byla sněhová, tak ta letošní byla zase větrná…

Podmínky na rychlé časy úplně nebyly a já si tedy od třetího kilometru běžel své tempo, okolo 3:15 na kilometr. Po průběhu prvního kola se na náměstí ukázala pětka za 16:18. V hlavě už mi naskočila kalkulačka, že bych to mohl zvládnout alespoň pod těch 33 minut. Vítr byl ale proti a mě začaly docházet síly. Přepálený úvod a únava ze soustředění udělaly své.

Na šestém kilometru jsem cítil, že se k Honzovi přibližuji a tak jsem se snažil ho ještě dotáhnout. Nicméně rozestup byl už veliký a moc jsme se k sobě nepřibližovali. Závěr závodu jsem již běžel v tempu lehce pod 3:20 a dokončil závod za 33 minut a 20 vteřin na čtvrtém místě, bezmála 3 minuty za vítězem závodu Honzou Frišem

Mé zhodnocení

Byl jsem rád za běh jako takový. Běhání mě baví a jestli výkonnost je nebo ne, není to hlavní. Já jsem v běhu šťastný ať doběhnu jakkoliv. Každý dokončený závod je pro mě vítězství. Neměli bychom být smutní z výsledku, který není podle našich představ. Jsou lidé, kteří nemají možnost běhat vůbec. Trápit se z toho, že jsem neběžel o 21 vteřin rychleji, je zbytečné. Radost z pohybu by měla být tou hlavní motivací. Samozřejmě jsem doufal v lepší umístění a čas. A dal jsem si i před startem výzvu, kterou ještě budu muset splnit 🙈. Jsem teď bez dortů a mé milované čokolády. To jsem tomu zase dal… 😀

Závod to byl ale nádherný a pořadatelům patří velké díky za skvěle zorganizovaný závod. Nemělo to chybu. S týmem jsme letos startovali potřetí a každý si zde zaběhl kvalitní výkony. Za to jsem moc rád. Je vidět, že zimní příprava se nám vydařila.

Další závod, který mě čeká, je Mistrovství republiky 15. dubna 2023 v Pardubicích, kde se postavím na start půlmaratonu. Moc se těším !!!

Děkuji moc

Video ze závodu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
David Vaš
Běh mi ukázal cestu. Stal se mojí vášní a životním style. Díky běhu jsem mohl trénovat a žít s nejlepšími běžci z Keni a Etiopie. Zkušenosti, které jsem za 12 let výkonnostního běhání získal, mohu předávat všem běžcům. Jelikož stejně jako vy i já záčínal. Objevte se mnou krásu běhu, běhat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Běžecký kemp Karlovy Dvory 5.října až 8.října 2023

  Chceš zlepšit svojí běžeckou techniku, naučit se efektivně trénovat ? Běžecký kemp u Lipna je ideální volba

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku