Po čtyřech letech půlmaraton pod 1:10

V Pardubicích se letos konalo mistrovství republiky v půlmaratonu už po patnácté. Dva ročníky z toho byly vlivem covidu na okraji města. Jinak je to už vlastně tradiční závod, který ale bohužel rozděluje startovní pole. Dva týdny před se obvykle běhá prestižní pražský půlmaraton, na který se mnoho běžců z české špičky také připravuje. Některé ročníky byly dokonce i týden od sebe a dle mého názoru, by se to mělo nějak sjednotit, aby „mistrák“ byl vždy kvalitně obsazený.

Já se mistrovství republiky zúčastnil již po páté a bezesporu to byl letos můj nejlepší výkon v Pardubicích. Nehodnotím zde umístění, ale čas. Pod hodinu deset jsem se naposledy dostal v září 2019 v Ústí nad Labem. V roce 2020 v rámci #majdalenahalf týmové výzvy jsem běžel 1:08:13, ale to nebyl oficiální závod. Byl tehdy covid a všechny závody zrušené.

A jaký był ten letošní rok?

Stejně jako vloni jsem do Pardubic odjížděl z plného triatlonového tréninku. I má letošní příprava směřuje opět na červnový termín Czechmana. Ze soustředění na Malorce, kde jsem trénoval hlavně cyklistiku, jsem se vrátil teprve před třemi týdny. Mé běžecké objemy byly poslední měsíce někde okolo 65-70 kilometrech týdně.

Mé reálné ambice, se kterými jsem do závodu vstupoval, byly rozběhnout závod na výkon okolo 1:11:00. Wattově někde okolo 445 wattů.

Ná závod jsem vyrazil s mým kamarádem Pepou Bartyzalem. Jeli jsme v den závodu, tedy v 9:30 ráno z Českých Budějovic. Cesta do Pardubic trvala přes 2 a půl hodiny a během ní jsme si dali před závodní oběd v 11 hodin. Nic složitého, pouze rýže se skořicí a rozinkami.

V 11:45 přijíždíme na místo prezentace, před Výstaviště IDEON. Tam zaparkujeme a jdeme se odprezentovat.

Vše proběhlo v pořádku, pro mě je to již druhý start v rámci mistrovství republiky za náš nový atletický klub #tymdejvid. Je to pro mě splněný sen a jsem moc hrdý, že mohu reprezentovat svůj tým.

Pepa bohužel neměl zaběhlý limit na MČR a tak běžel v rámci vloženého závodu Pardubického vinařského půlmaratonu. Limity v roce 2023 byly:

SoutěžMužiŽeny
10000 m/10 km36:40.00/36:4047:00.00/47:00
Půlmaraton1:21:001:43:00
Maraton 2:55:003:48:00

Obvykle se chodím rozběhat 50 minut před startem 2-3 kilometry. Tentokrát jsem dal delší rozklus 3 kilometry. Protažení už pak proběhlo v prostorách Ideonu, kde bylo dostatek místa na převlečení a následný strečink. Jediné mínus byly šatny a sprchy, které jsme tam nikde nenašli… Po protažení jsme si dali věci do úschovny a již na lehko vyrážíme na start, který je cca 800m od Ideonu.

Stihnu ještě v rámci toho pár rovinek a už zbývá posledních 10 minut do startu. Poslední záchod 😀, trocha vody a stále se udržuji v pohybu. Před výkonem jsem si dal magnesiummultivitamín od Inkospor. Osvědčilo se mi závod rozběhnout bez gelu či iontového nápoje, aby se od začátku běželo co nejvíce na „tukový“ metabolismus. Jakýkoliv gel před výkonem zbytečně rozhodí hladinu glykemie… To je ale pouze má zkušenost.

Ve 14 hodin start závodu 🏁

Moje taktika byla hlavně nepřepálit úvod, běžet lehce pod 3:20 na kilometr a držet pod 445 wattů. To se celkem povedlo, první kilometr za 447 wattů na tempu 3:14. Ve skupině je to hned znát, utvořilo se jich hned v úvodu několik. První byla africká, dále pak evropská a z poslední velké skupiny ostatních favoritů se následně utvořili další dvě. Já zůstal raději v té druhé, nechtěl jsem to v úvodu přehnat. Druhý kilometr za 3:11 na 451 wattech byl sice rychlejší, ale chtěl jsem zůstat za každou cenu ve skupině.

Nicméně postupně jsem se propracoval na čelo skupiny a tempo jsem začal udávat sám. Chtěl jsem běžet co nejvíce rovnoměrně a následující kilometry pod mým vedením tomu i odpovídaly. Od třetího kilometru jsem běžel pod 445 wattů rovnoměrně po 3:14 na kilometr. Poprvé běžím i v karbonech od Mizuno, model Wave Rebellion Pro. Je to vážně znát. Došlap je měkčí, ale zato kvalitní odraz. Jediné, kde jsem byl opatrný, byly zatáčky. Podrážka je vyšší a tak jsem se necítil tolik stabilní. Jinak boty naprostá pecka.

Zpátky k závodu, od devátého kilometru začalo dost foukat a já již zůstal osamocen pouze s Dominikem Chlupáčem v zádech. Skupinka, ve které se bojovalo o 3. místo byla cca 70 metrů před námi. Říkal jsem si, že by bylo fajn tu skupinu postupně dotáhnout. Dominik ale už moc neměl síly mě vystřídat a postupně se ode mě odpojil. Pokusil jsem se skupinu dotáhnout, věřil jsem že se mi to i podaří.

10km – 32:46

Po uběhnutí deseti kilometrů jsem si věřil na velmi dobrý výkon. Cítil jsem, že to dneska běží, mám sílu a lehké nohy. Jediné co mě trápilo bylo to, že dobíhám skupinu přede mnou velmi pomalu. Dostal jsem se k nim tak na 30 metrů, už jsem slyšel i jejich krok.

Bohužel jsem vynaložil více úsilí, watty jsem měl okolo 450 a i když byli vážně blízko, už jsem je nedotáhl. Doběhl jsem pouze Davida Pilného. Skupina se mezi tím také roztrhala. Poslední 3 kilometry si už každý běžel za své a ty byly vážně náročné. Cítil jsem protivítr a už i poměrně velkou únavu. Stalé jsem ale držel celkem rovnoměrné tempo okolo 3:15 na kilometr.

Na 20. kilometru jsem si už věřil, že to pod těch 1:10 dotáhnu… Nevím proč, ale nějak jsem si v hlavě nastavil, že cíl je tam, kde jsme startovali. Takže s vidinou blízkého cíle jsem nastoupil a doslova sprintoval do „cíle“ – 400 metrů ke startovní bráně v tempu 3:05/km 467 wattů 🙈.

Říkal jsem si i, že snad poběžím dokonce pod 1:08… Bohužel v zápětí mi ale došlo, že cíl je až na Pernštýnském náměstí. Tedy o 700 metrů dále od startu. V tu chvíli mi úplně úplně ztěžkly nohy a bylo náročné je znovu roztočit. Vidina dobrého výkonu mě, ale hnala kupředu a nakonec probíhám po kostkách na náměstí. 9.místo v rámci MČR (celkově na 15. místě) za 1:09:37.

Spokojenost…

Po doběhu, jsem měl nesmírnou radost z výkonu, jelikož jsem to vůbec nečekal. Tyto okamžiky jsou vážně krásné. Je potřeba si je užít a vážit si jich. Jak jsem psal výše, nešlo mi úplně o umístění, ale spíše o dobrý pocit z běhu a hlavně kvalitní výkon, což se povedlo. Z MČR tedy odjíždím velmi namotivovaný do tréninku a věřím že příprava na Czechmana jde správným směrem.

Děkuji svému trenérovi Tomáši Řenčovi za přípravu. Na to, že neběhám tolik co dříve se v běhu kupodivu cítím velmi dobře.

Dalším závodem bude nedělní Běh kolem Hluboké nad Vltavou, který poběžím v rámci tréninku jako tempový běh. Běží se trasa 25 kilometrů a dvakrát se probíhá Municemi. Pro mě tedy domácí závod.

Všem moc děkuji za podporu na trati, atmosféra závodu byla vážně úžasná a jediné mínus byly jen sprchy. Nebylo se kde po závodě osprchovat a tak jsem musel využít umyvadlo na toaletách😀.

Pepa Bartyzal z #tymdejvid był ještě v pondělí na soustředění na Mallorce. V pondělí jeli přes 100 km na kole a nastoupali přes 2000 metrů, takže únava se projevila i při závodě. Čas 1:30:56 a 198. místo. I tak Pepovi a všem ostatním běžcům gratuluji k dokončení závodu.

Běh mi ukázal cestu. Stal se mojí vášní a životním style. Díky běhu jsem mohl trénovat a žít s nejlepšími běžci z Keni a Etiopie. Zkušenosti, které jsem za 12 let výkonnostního běhání získal, mohu předávat všem běžcům. Jelikož stejně jako vy i já záčínal. Objevte se mnou krásu běhu, běhat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>