4.ročník - Běžeckého kurzu "Jak začít běhat a nepřestat" 
Začínáme 13.ledna - více info v odkazu

Můj příběh

Běh mne pohltil natolik, že jsem strávil celkem 2 roky života v Keni a Etiopii, abych mohl trénovat s těmi nejlepšími běžci planety. Z hobíka se během několika let stal poloprofesionál a certifikovaný trenér kondičního běhu. Své zkušenosti chci předávat i ostatním.

Tak pojďte si přečíst mojí cestu k běhání.

Dnes už je pro mě běh plnou součástí života, ukázal mi správnou cestu, a hlavně mě naučil více vnímat své tělo. Našel jsem v sobě vnitřní rovnováhu a balanc. Běhám zejména pro radost, ale stále hledám limity a nové výzvy. Věnuji se běhu na poloprofesionální úrovni a od loňského roku jsem k tomu přidal i triatlon. Dnes je pro mě běh i pracovní náplní, jsem certifikovaným trenér kondičního běhu a mohu tak předávat své zkušenosti dalším běžcům.

Mám běžeckou skupina #tymdejvid, která sdružuje běžce z Českých Budějovic a okolí. Pořádáme pravidelné běžecké tréninky pro veřejnost, jezdíme na běžecké kempy a závody. Dokonce už i pořádáme vlastní závody (Okolo Muňáku, BEER Míle). Dělám teď to co mě baví a jsem při tom šťastný.

Nicméně moje cesta k tomu všemu byla dlouhá a náročná. Prošel jsem si mnoha chybami a pády, ze kterých jsem se ale vždy poučil a posunul se zase o kousek dále. Jelikož právě pády, mne nejvíce posunuly. Pojďme ale hezky od začátku.

Na základní škole jsem byl obyčejný městský kluk, nějak jsem nevyčníval a byl spíše průměrný žák. Po sídlišti v Českých Budějovicích jsem se dost nalítal a byl jsem neustále v pohybu. Dokonce jsem chodil od druhého stupně základní školy do sportovní atletické třídy. Běhal jsem ale tehdy velmi průměrné výkony a nedošlo tehdy k oslovení ze strany trenéra. Rád jsem taky chodil do skauta, kde jsme měli pravidelné schůzky. Hráli hry, jezdili na různé výlety, soutěže a o prázdninách jezdili společně na tábory. Bylo to parádní období, na které moc rád vzpomínám.
 

"Tehdy možná dobře, že jsem se jako atletice nevěnoval na plno, možná bych už dneska neběhal..."

Po ukončení základky, jsem nastoupil na střední školu automobilní, obor Autotronik. Auto mě vždy bavila, a tak i když jsem tehdy vážně nevěděl, co chci v životě vlastně dělat. Chtěl jsem dokončit hlavně střední školu. Sport, který mě tehdy bavil byl fotbal a triky s míčem. V prváku po přestěhování z města na vesnici, jsem začal jezdit i motokros. V roce 2010 jsem úspěšně odmaturoval a nastoupil do svého prvního zaměstnání. 

Rok 2011 bylo zatím moje nejtěžší období v životě, které vlastně rozběhlo i můj budoucí běžecký kolotoč.

Zkraje roku jsem už rok pracoval jako automechanik a tehdy do mého života vstoupila „epilepsie“. Epilepsie přišla nenápadně, a to nejdříve v noci ve spánku. Kdy jsem se najednou probudil na zemi a nevěděl jsem co tam vlastně dělám. Život mi asi chtěl ukázat, že bych se měl směřovat jiným směrem a začít více vnímat sám sebe. Postupně se to zhoršovalo až jednou takhle v noci se v mém pokojíčku objevili záchranáři.  

„Měl jste epileptický záchvat“ povídá záchranář

(mimochodem, ten záchranář byl můj kamarád a spoluhráč z fotbalu.)

Já si nikdy nic nepamatoval a vůbec jsem tomu nechtěl věřit. Najednou, ale záchvat přišel i během dne v práci, při obědové pauze, kdy jsem sebou sekl na zem. Rozsekl jsem si hlavu a byl to v tu chvíli definitivní stop s prací. Tehdy mi bylo 21-let, nechápal jsem co dělám vlastně špatně. Byl jsem aktivní, hrál jsem fotbal a jezdil motokros. Je pravda, že jsem měl kolem sebe dost hlučné prostředí plus stres z práce, zejména v období přezouvání pneumatik. Pak taky hluk z motokrosu, horší životospráva a sem tam nějaká alkoholová akce. Což bylo v tomto věku normální. Myslím si, že si tím každý prošel.

Nicméně u mě to byla kombinace toho všeho a právě to, mohlo být spouštěčem záchvátů. Nicméně s epilepsií jsem musel s tím vším skončit. Dokonce jsem přišel o řidičský průkaz, což bylo pro mě jako automechanika velmi špatné. Nemohl jsem pít alkohol, což mi tolik vlastně nevadilo, naopak to byla dobrá výmluva a nikdo mě už pak nenutil pít. Pak další omezení, jako tehdy zákaz plavání v bazenu, nebo dodnes nemohu darovat krev. Prý riziko...

V tomto období jsem začal i více běhat, zezačátku jsem musel pouze v doprovodu kamaráda, později už ale sám. Jelikož jsem chtěl běhat každý den, tak už se mnou neměl kdo běhat. Běh se pro mě stal jediným vysvobozením od toho všeho. Najednou jsem nemyslel na to, že mi něco je. To největší uvědomění, jsem ale zažil až v pražské nemocnici na Homolce, kde jsem byl na týdenní monitoraci EEG.

Tam jsem si uvědomil, že lidé kolem mě jsou na tom daleko hůře. Věřil jsem, že právě vlastním vnitřním nastavením se mohu uzdravit. Věřit v uzdravení a udělat pro to vše. Musel jsem ale vše úplně překopat, až tam u mě došlo k uvědomění. Chtěl jsem dělat to co mě baví, a to byl tehdy sport, zejména běh. Hledal jsem jak to propojit... V nemocnici se čekalo na záchvat, aby mi mohli lokalizovat ohnisko. Prošel jsem všemi různými vyšetřeními. Nic moc se nenašlo, jen magnetická rezonance ukazala drobnou krevní sraženinu, kterou mi následně doktoři sledovali. Odcházel jsem jen s hromadou léku.

Postupem času, přibližně po čtyřech letech jsem i sám vyřadil léky. Jelikož jsem si nedovedl představit, brát je až do konce života. Na Homolku, jsem se musel každý rok vracet na kontrolu na magnetickou rezonanci. To že jsem přestal brát léky, mi bylo od doktorů velmi vyčteno. Řekli mi doslova, že můžou přijít dva záchvaty a může být po. Vnímal jsem ale své tělo, a to mi říkalo, že jsem na správné cestě. Od nástupu do nemocnice, vše s epilepsií spojené zmizelo.

Po roce, kdy jsem byl rok bez záchvatu mi vrátili řidičský průkaz a já se musel vrátit zpátky do práce. Hledal jsem něco více ke sportu, a tak jsem nastoupil do cyklo servisu jako mechanik a prodejce. Tato práce mě nesmírně bavila, byla propojená se sportem, bohužel ale po zkušební lhůtě mě bez udání důvodu propustili. Dodnes vlastně nevím proč.

Byl jsem tedy nějakou dobu na pracovním úřadě a hledal něco co by mě vážně bavilo. Měl jsem vzdělání jen v oblasti aut, ale to jsem dělat nechtěl. Tehdy jsem si náhodou koupil knihu „Běhání s Keňany“ a ta vše změnila. Po jejím přečtení jsem si řekl, že se do Keni jednou podívám. Vydělám si peníze a odjedu tam. Nastoupil jsem tedy do autorizovaného servisu jako automechanik.

Moc jsem na výběr neměl ... 

Dobře si pamatuji, jak jsem po období epilepsie byl nabitý do života. Chtěl jsem běhat dennodenně, do práce z práce, porád. Měl jsem tehdy celkem mizernou běžeckou techniku, nic moc jsem o běhání ještě nevěděl. Chyběl mi někdo, s kým bych se o tom mohl poradit. Myslel jsem si, že prostě jen běžím a nic víc na tom není. Neřešil jsem boty ani techniku běhu.

Neřešit běžeckou techniku, byla základní chyba!!!

Jak běžecké kilometry přibývali, tak mé nohy více a více trpěly. Až jsem si v roce 2014 nohy vážně přetížil. Zezačátku to byla pouze bolest holení a poté se to přesunulo dolů na zánět patní ostruhy. Který mě doprovázel dlouho a stal se chronickým. Byl zakončený až operací v roce 2018, kde mi byl odseknut kus patního výrustku. Kdybych měl tehdy ty vědomosti jako mám dnes, asi by to byl jiný příběh, ale díky zkušenostem jsem i tam kde jsem dnes.

Všechno zlé, je k něčemu dobré.

V roce 2015 jsem se více začal zajímat o běžeckou techniku, kupoval jsem si všemožné magazíny o běhání. Hltal a studoval vše s během spojené. Dokonce jsem si už našetřil peníze a vyrazil na podzim 2015 sám poprvé do Keňi. Keňa, to je kapitola sama o sobě a o tom si povíme až někdy jindy. Nicméně jsem si odtud přivezl mnoho otázek.

  • Proč máme v dospělosti tak těžkopádný došlap a běh je pro nás spíše trápení?
  • Proč neběháme tak lehce a s radostí jako Afričani. Váha zde opravdu není to hlavní.

„BĚHÁNÍ JE SVOBODA A RADOST“

Tohoto hesla jsem s vždy držel, a i když jsem pak dost honil výkonnost a časy. Tak jsem chtěl, aby běhání pro mě byla zábava, byl očišťující a mohl mě doprovázet po celý můj život. Přeci jen mě zachránilo v těžkém období při epilepsii. V Keni mě naučili, jak si běh ještě více zamilovat a já to chtěl předávat dále. Vlastně jsem tehdy chtěl už jen závodně běhat. Práce automechanika mě už vážně nebavila. Hledal jsem tedy jinou variantu, jak se uplatnit.

Běhu jsem dával 100 procent a toho si začalo všímat více lidí v republice. Díky Keni šla má výkonnost velmi nahoru a umístění na velkých závodech, začalo být už velmi dobré. Tehdy v Českých Budějovicích byl běžecký obchod Triexpert, kam jsem i často docházel. Pracoval tam můj kamarád Kuba, se kterým jsem chodil do základní školy. Ptal jsem se ho na volné místo, ale zrovna měli plno. Nicméně jsem jel na zatím pohovor do Brna. Zapůsobil jsem. Po čase šla Kubovo kolegyně na mateřskou dovolenou a mě se tak otevřeli dveře do mé nové životní etapy.

Byla to pro mě práce snů, jelikož jsem byl přímo u běhu a řešil se zákazníky přesně ty problémy, které jsem měl já ve svých začátcích. Díky svým zkušenostem, jsem tedy mohl dobře poradit. Diagnostika došlapu a různé detailní analýzy byly na denní bázi. 

Za těch pět let práce v Triexpertu, jsem udělal přes tisíc diagnostik došlapu.

Výhodou bylo i to, že jsem mohl díky vstřícnosti svého zaměstnavatele, na neplacené volno do Keni. Můj život se směřoval správným směrem, výkonnost stále stoupala. Chtěl jsem se neustále vzdělávat, a tak jsem se tehdy v říjnu 2018, kdy jsem byl zregenerovaný po operaci paty, přihlásil na trenéra kondičního běhu. Také začal organizovat běžecké tréninky v Českých Budějovicích. Rozhodl jsem se tak sdílet své zkušenosti s ostatními běžci, kteří řeší stejný problém jako já před lety. 

„JAK ZAČÍT BĚHAT A VYDRŽET U TOHO“

Za 12 let mého výkonnostního běhání a za 5 let trénování běžců, jsem nasbíral mnoho cenných zkušeností. Které vlastně dennodenně i zúročuji. Každý běžec, je takový originál a má svůj specifický běžecký projev. S technikou běhu se dá ale pracovat, stejně tak jako s fyzickou kondicí. Já vám právě v těchto aspektech dokážu pomoci. Naučím vás běh mít rád. Jelikož i já jsem s běháním stejně jako vy začínal.