O mě

David Vaš - MČR 1000m Beroun 2016Jméno: David Vaš
Kontakt: bezec@davidvas.cz

Jmenuji se David Vaš, je mi 25 let, běhám za atletický klub TJ Sokol České Budějovice, pod vedením výborného trenéra Petra Bahenského. K atletice jsem načichl už jako malý kluk na základní škole, kde jsem chodil do sportovní třídy. Zde mě trénovala manželka mého současného trenéra, Kateřina Bahenská. Měl jsem průměrné výkony a tak jsem atletiku bral jen jako zábavu. V tu dobu jsem hrál i fotbal, který mě bavil víc. Fotbal jsem hrál do mých 19 let. V tomto věku jsme přestěhovali z Českých Budějovic do vesnice – Munic.  Protože běh je součástí přípravy snad každého sportu, já se vždy těšil hlavně na tu běžeckou přípravu než na sport (tehdy fotbal a motocros). V roce 2010 jsem zkusil ze srandy nějaké závody. Měl jsem netradiční začátek a to hned na těch nejdelších tratích. Můj první závod v životě byl v roce 2011 maraton v pozemních garážích v Českých Budějovicích. Čas byl hrozný: 3 hodiny a 57 minut a při závodě velké trápení, ale byl jsem při běhu šťastný. Právě tento závod byl pro mě impulzem začít se více věnovat běhání. Maraton jsem samozřejmě od té doby zatím neběžel, ale v budoucnu se mu chci věnovat. Po pár dalších i kratších závodech jsem chtěl začít nějak systematicky trénovat. V roce 2012 jsem oslovil mého současného trenéra Petra Bahenského. Časy se kterými jsem v roce 2012 začínal, po 2 letech běhaní, byly opravdu na hobby úrovni:

5000m – 16:54,5
10000m – 38:02,0
Půlmaraton – 1:30:02

Roky ubíhaly a spousta lidí mi říkalo, proč to dělám, proč se tak mučím, že to nemá cenu. Já měl ale své cíle a svoji hlavu. Vlivem systematických tréninku a pod skvělým vedením šly časy stále nahoru a to mě hnalo dopředu. Po 3 letech přípravy:

5000m – 15:11,3
10000m – 31:49,9
Půlmaraton – 1:11:16

David Vaš - Kamari stadion Iten 2016Sezona 2015 byla pro mě nejvíce vydařená. Dobré výsledky v závodech i na MČR a posunuté osobní rekordy.  Začal jsem řešit jak dál, co bych mohl udělat pro to, abych se ještě někam mohl posunout. Jelikož sport úspěšně kombinuji se zaměstnáním, našel jsem největší omezení zde. Rozhodl jsem se změnit zaměstnání (do té doby jsem pracoval jako automechanik). Měl jsem domluvené, že od konce ledna nastoupím jako učitel odborného výcviku na automobilní škole v Českých Budějovicích. V září mi končila v autoservisu smlouva. Měl jsem 3 měsíce volna a tak jsem se rozhodl, po přečtení jednoho z knižních bestsellerů „Běhání s Keňany“, vyrazit do Keňi do Itenu, města šampionů. V Itenu jsem se chtěl běžecky posunout a samozřejmě i poznat tajemství, proč jsou Keňští běžci tak úspěšní. Soustředění vyšlo na výbornou, naběhal jsem za 11 týdnu téměř 1500 kilometru (přesně 1492km) a mohl jsem se těšit na úvod sezony 2016.

David Vaš - Kamari stadion Iten 2016Sezona 2016 To že mi tréninky na Africkém kontinentu prospěly, jsem se přesvědčil hned po návratu, na silvestrovském běhu, v rakouském Gmundu. Podařilo se mi zde obhájit loňské vítězství a překonat traťový rekord. Do Rakouska jsem vyrazil ještě jednou a to na halový meeting do Vídně. Na trati 3000m jsem doběhl na 4. místě a překonal svůj osobní rekord na 8:45,1. Halová sezona vrcholila únorovým republikovým šampionátem v Ostravě, kde jsem na trati 3000m obsadil 9. místo opět s novým osobním rekordem 8:43,1.

Po vydařené halové sezoně, která je pro mě spíše zpestřením, jsem vše následně směřoval k prestižnímu Pražskému půlmaratonu. Absolvoval jsem pár testovacích závodů. Například Kbelskou desítku v Praze. Závod se vydařil na výbornou, osobní rekord 31:36 a 2. místo. Dva týdny před startem půlmaratonu jsem si zaběhl i závody v domácím prostředí. Nejdříve v Kamenném Újezdě (15km) a poté Velikonoční běh na Hluboké (10km). Oba závody jsem vyhrál.

David Vaš - Run Tour Praha 2016Pozitivně naladěn, jsem se chystal na start Pražského půlmaratonu. Startovní pole nabízelo opravdu zvučná jména, kromě nejlepších vytrvalců světa, převážně z afrického kontinentu, se zde sešla i kompletní česká špička. Závod se opět vydařil, o téměř dvě minuty jsem si vytvořil osobní rekord 1:09:15. Tento čas stačil na 28. místo celkově z 9868 účastníků a na 5. místo v kategorii českých závodníku. Po vydařeném úvodu jarní sezony, jsem se chystal na Mistrovství republiky na 10000km, které se konalo v květnu v Berouně. Závod to byl opravdu napínavý, ještě 100 metrů před cílem jsem byl na 3. místě. Jelikož jsem téměř celý závod vedl, tak v závěru již nezbyly síly a skončil jsem na 4. místě v čase 31:37,9. Přes léto jsem absolvoval mnoho dalších závodu, vyzdvihl bych vítězství na červencovém Boletice race a dále na srpnovém městském běhu ve Strakonicích. Vydařil se mi i zářijový start na Birell GP Praha, kde jsem v české konkurenci obsadil 5. místo a celkové 29. místo, Run tour na Pražské Ladronce se mi podařilo vyhrát a v úplném závěrů sezony jsem okusil i prestižní závod Vokolo priglu, kde jsem v nabité konkurenci doběhl na 4.místě.

Co dál…? Už je jisté, jak strávím následující zimní přípravu na sezonu 2018. Bude zcela výjimečně v ČR, ale v začátkem ledna vyrazím na 3 měsíce opět do Keňi, s přípravou na Pražský půlmaraton, na který bych chtěl přijet 2 dny před závodem.

David Vaš - Vokolo Priglu 2016Plány na sezonu 2018 Po návratu z Afrického kontinentu, bych rád zúročil veškerou přípravu, kterou v Keňi absolvuji. Rád bych získal medaili, ze závodu mistrovství republiky (maratonu, 5000m…), rád bych startoval na závodech seriálu Runczech. Vím, že Africká příprava mi v tom může jedině pomoct. Dále bych moc rád po návratu uskutečnil nějaké prezentace, besedy o životě v Keňi. Dále běžecké tréninky pro začínající i výkonnostní běžce, které již běží v rámci akce Rozběháme Česko. Klikněte na následující odkaz, pokud by Vás zajímal můj výkonnostní profil z let 2012 – 2018.